Przejdź do głównej zawartości

UWAGA PREMIERA!

Zbliżamy się wielkimi krokami do kolejnej 10 już premiery w TdP!
Tym razem reżyser Piotr Łukaszczyk z grupą naszych wspaniałych amaktorów, wziął na warsztat sztukę Hanocha Levina "Zimowy pogrzeb".

Noc. Laczek Bobiczek trzyma w dłoniach kruchą rękę umierającej matki. W powietrzu czuć zapach śmierci. Matka ma tylko jedno życzenie – chciałaby, żeby cała rodzina pojawiła się na pogrzebie. To ostatnie słowa, które słyszy syn. Postanawia zrobić wszystko, żeby jej ostatnia wola została spełniona. W tym samym momencie rozpoczynają się przygotowania do ślubu. Przed resztą rodziny ciężka decyzja – co jest dla nich ważniejsze? Ślub, do którego przygotowywali się całe życie? Czy pogrzeb bliskiej osoby? W ciemności rozlega się pukanie do drzwi… Czas dokonać wyboru…
Czy Laczek Bobiczek zdoła przekonać swoją ciotkę i wuja, żeby zrezygnowali ze swoich planów i wielkiej uroczystości? Co bohaterowie poświęcą, żeby osiągnąć swój cel? Jak daleko są w stanie się posunąć? Co jest ważniejsze? Celebracja życia czy hołd dla śmierci? Początek czegoś nowego czy koniec wędrówki? Zgoda czy ucieczka? Dokąd? Nad morze? W góry? Himalaje?

„To, co mi pozostało, jeśli nie ścigać was dalej, aż was złapię i przekażę wam moja straszną nowinę?”

Levin doskonałym językiem i dobierając rewelacyjną formę groteski opowiada o rzeczach, które nas dotykają, śmieszą, a może czasem przerażają? Potrafi sięgnąć do naszych najskrytszych emocji chowając się pod maską absurdu, dosłowności czy nawet wulgarności. Jest do bólu ludzki. I to czyni go nam bliskim.

Hanoch Levin – niezwykle popularny w rodzinnym Izraelu, grany po całym świecie, lecz co powoduje, że jest nam, Polakom tak bliski? Postaci, które tworzy. Pełnokrwiste, trójwymiarowe, głębokie, ich motywacje, lęki oraz pragnienia. To zwyczajni ludzie, tacy jak my, którzy chcą być kochani, podziwiani. Którzy potrzebują odrobiny sukcesu w swoim życiu, nawet jeśli byłby to ślub ich córki. Są gotowi za to zginąć. Otacza ich ocean samotności, pomimo, że nie są sami. Bo koniec końców umieramy samotnie. Nawet gdyby cała rodzina przyszła na nasz pogrzeb.

"Zimowy pogrzeb" - Hanoch Levin
Reżyseria - Piotr Łukaszczyk
Obsada:
Hubert Chojniak
Aleksandra Guzdek
Marcin Guzik
Marin Jagodziński
Anna Kwiecień
Monika Lecko
 Marta Mazur
Marta Ogrodnik
Przemysław Ratajczak
Natalia Schnittler
Mateusz Stępiński

PREMIERA 
13,14,15 maja
godzina 20:00
Centrum Technologii Audiowizualnych
ul.Wystawowa 1
BILETY TU 15zł

Komentarze