Przejdź do głównej zawartości

Zimowy pogrzeb [Zdjęcia opis recenzja]

Noc. Laczek Bobiczek trzyma w dłoniach kruchą rękę umierającej matki. W powietrzu czuć zapach śmierci. Matka ma tylko jedno życzenie – chciałaby, żeby cała rodzina pojawiła się na pogrzebie. To ostatnie słowa, które słyszy syn. Postanawia zrobić wszystko, żeby jej ostatnia wola została spełniona. W tym samym momencie rozpoczynają się przygotowania do ślubu. Przed resztą rodziny ciężka decyzja – co jest dla nich ważniejsze? Ślub, do którego przygotowywali się całe życie? Czy pogrzeb bliskiej osoby? W ciemności rozlega się pukanie do drzwi… Czas dokonać wyboru…
Czy Laczek Bobiczek zdoła przekonać swoją ciotkę i wuja, żeby zrezygnowali ze swoich planów i wielkiej uroczystości? Co bohaterowie poświęcą, żeby osiągnąć swój cel? Jak daleko są w stanie się posunąć? Co jest ważniejsze? Celebracja życia czy hołd dla śmierci? Początek czegoś nowego czy koniec wędrówki? Zgoda czy ucieczka? Dokąd? Nad morze? W góry? Himalaje?

„To, co mi pozostało, jeśli nie ścigać was dalej, aż was złapię i przekażę wam moja straszną nowinę?”

Levin doskonałym językiem i dobierając rewelacyjną formę groteski opowiada o rzeczach, które nas dotykają, śmieszą, a może czasem przerażają? Potrafi sięgnąć do naszych najskrytszych emocji chowając się pod maską absurdu, dosłowności czy nawet wulgarności. Jest do bólu ludzki. I to czyni go nam bliskim.

Hanoch Levin – niezwykle popularny w rodzinnym Izraelu, grany po całym świecie, lecz co powoduje, że jest nam, Polakom tak bliski? Postaci, które tworzy. Pełnokrwiste, trójwymiarowe, głębokie, ich motywacje, lęki oraz pragnienia. To zwyczajni ludzie, tacy jak my, którzy chcą być kochani, podziwiani. Którzy potrzebują odrobiny sukcesu w swoim życiu, nawet jeśli byłby to ślub ich córki. Są gotowi za to zginąć. Otacza ich ocean samotności, pomimo, że nie są sami. Bo koniec końców umieramy samotnie. Nawet gdyby cała rodzina przyszła na nasz pogrzeb.

"Zimowy pogrzeb" - Hanoch Levin
Reżyseria:
Piotr Łukaszczyk
Obsada:
Hubert Chojniak, Aleksandra Guzdek, Marcin Guzik, Marin Jagodziński, Anna Kwiecień, Monika Lecko, Marta Mazur, Marta Ogrodnik, Przemysław Ratajczak, Natalia Schnittler, Mateusz Stępiński

PREMIERA 
13,14,15 maja
godzina 20:00
Centrum Technologii Audiowizualnych
ul.Wystawowa 1

RECENZJA 
GALERIA
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dzieje się, oj dzieje!

Kochani to nie jest tak, że u nas nic się nie dzieje. Wręcz przeciwnie! Obecnie przygotowujemy dwa spektakle równolegle, a premiery już tuż tuż! Pierwsza odbędzie się 26, 27 i 28 listopada o 20:00 w CeTA. Poniżej zdjęcia z prób tradycyjnie od NiceStuffStudio:WIEŻA. JASNY DZIEŃ.

Jesteśmy bardo szczęśliwi, że film z naszym udziałem, "Wieża. Jasny dzień", zdobył podczas 42.Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, nagrody za debiut reżyserski, scenariusz oraz nagrodę Onetu "Odkrycie festiwalu" dla Jagody Szelc! Wielkie gratulacje! Jesteśmy wdzięczni Jagodzie za pracę nad tym filmem, naukę i przygodę. W filmie wystąpili związani z Teatrem dla Początkujących: Anna Krotoska, Małgorzata Szczerbowska oraz jego założyciele Dorota i Rafał Kwietniewscy. Zapraszamy do TdP oraz do kin!PO PREMIEROWO

Za nami kolejna premiera w TdP! Zmęczeni, ale szczęśliwi, chcemy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania "Półwariatów". Dziękujemy Panu dyrektorowi Robertowi Banasiakowi za to, że możemy tworzyć i współtworzyć w CeTA, prężnie działający ośrodek kultury. Dziękujemy wszystkim pracownikom CaTA, a w szczególności Alicji Musialskiej, koordynatorce artystycznej, która od początku nas bardzo wspiera.Dziękujemy miastu Wrocław za wsparcie finansowe. To już czwarte przedstawienie, które powstało dzięki dofinansowaniu z Urzędu Wydziału Kultury miasta Wrocław.Przede wszystkim dziękujemy naszym amaktorom, którzy kolejny raz udowodnili, że są wspaniali. I szczerze mówiąc co raz trudniej nam pisać "amaktorom" ;)
Podziękowania dla Adama Lubomskiego za oprawę muzyczną i świetlną spektaklu, dla Magdy Prukop za charakteryzację, Rafał Łużny za wszelką pomoc.
I oczywiście dla naszego niezastąpionego dramaturga Michała Występka za świat.

Poniżej zdjęcia NuceStuffS…